Ako sme Ivane s jej otcom a ďalším 44 Slovákom urobili Vianoce aj v januári

Pol roka bežala mega súťaž „Vyhraj s Original Spišskou“ o ceny v hodnote 20-tisíc eur. Všetky na začiatku nového roka spoznali svojich majiteľov.

Pred minuloročným vianočnými sviatkami dal Milan z Tatranskej Štrby svojej dcére Ivane, ktorá žije v Spišskej Belej, štyri pokladničné bloky z nákupu a poprosil ju, aby ich zaregistrovala v súťaži. „Dúfam, že niečo vyhráme,“ povedal jej.

A tak sa aj stalo – začiatkom januára tohto roka sa stali jednými zo 45 výhercov súťaže z dielne Spišskej Pálenice. Stačilo pritom, aby si zakúpili akýkoľvek produkt z produktového radu destilátov Original Spišská KOSHER. Ivana a jej otec Milan tak vďaka kúpe tradičnej slovenskej borovičky vyhrali hlavnú cenu – štvorkolku značky TGB Blade.

Podľa Ivaniných slov jej otec od začiatku dúfal, že sa jeho meno objaví medzi víťazmi. „O tom, že vyhrá štvorkolku ani nesníval. Keď som mu volala, že jeho blok bol vyžrebovaný, spočiatku mi nechcel veriť. Potom prišla obrovská radosť,“ spomína o prvých pocitoch, keď zistili, že vyhrali hlavnú cenu.

Otec je akčný typ človeka. K novému elektrickému bicyklu, ktorý si nedávno kúpil, mu tak pribudla štvorkolka. Som si istá, že v Tatrách, kde žije, ju bude mať kde naplno využiť,“ uviedla. Obaja si hlavnú cenu vyzdvihli priamo v Spišskej Pálenici v Starej Ľubovni a veľmi sa z nej tešili.

Slováci dbajú na kvalitu

Blok, ktorý registrovala Ivana, bol jedným z tisícov zaregistrovaných v mega súťaži, ktorú Spišská Pálenica rozbehla v polovici roka 2022.

Obrovský záujem spotrebiteľov nás príjemne prekvapil a zároveň veľmi potešil. Je to dôkaz toho, že Slováci dbajú na správny výber kvalitného alkoholu. Všetkým zúčastneným ďakujeme, výhercovi hlavnej ceny, ako aj zvyšným 44 šťastlivcom, ktorí vyhrali fľaše Original Spišskej Slivovice KOSHER, tablety či mobilné telefóny gratulujeme,“ uviedol Daniel Duračinský, brand manažér Spišskej Pálenice.

Na podobné súťaže sa podľa jeho slov môžu milovníci ovocných destilátov či liehovín zo srdca Spiša tešiť aj v budúcnosti.

Prítomnosť zrodená v minulosti

Práve Spišská Pálenica je unikátnym miestom prepájajúcim súčasnosť s históriou. V jej priestoroch vznikajú najkvalitnejšie ovocné destiláty a borovička podľa tradičných receptúr, ktorých pôvod siaha až do začiatkov 20. storočia. Avšak samotné pálenie alkoholu sa práve na Spiši rozšírilo omnoho dávnejšie – v 15. až 16. storočí.

Pálilo sa nielen na majetkoch zemepánov, ale aj v mestskom prostredí. Len prvý záznam o výrobe borovičky pochádza z roku 1778 z mesta Spišská Belá, odkiaľ paradoxne pochádza aj výherný blok zo súťaže. Zápisy z tohto dávneho obdobia  dokonca uvádzajú, že spišská borovička sa v tom čase vyvážala do Rakúska, Čiech či ďalších európskych krajín. Z borovičky sa v tom čase stal jeden z najvyhľadávanejších obchodných artiklov a aj vďaka nej sa v tom období Spiš zaradil medzi najbohatšie regióny na našom území.

Borovička: tradičná značka kvality zo Spiša

Pálenie alkoholu na Spiši, tak ako ho poznáme dnes, ešte viac spopularizovala v prvej polovici 20. storočia známa liehovarnícka rodina Morgenbesserovcov, ktorá zriadila v centre Starej Ľubovne likérku. V nej vyrábala borovičku, bylinné likéry, vaječný a čokoládový koňak, rum či slivovicu. Liehovarníctvo sa tak opäť, až do komunistického znárodnenia, stalo dôležitým priemyselno-poľnohospodárskym odvetvím na Spiši. Receptúry na výrobu borovičky či ovocných destilátov už v tomto období dosahovali tú najvyššiu kvalitatívnu úroveň.

Tá sa, ako sme už spomenuli, zachovala dodnes, len pred pár rokmi receptúram opäť vdýchla život práve Spišská Pálenica. V jej priestoroch sa spája prítomnosť, ktorá je zrodená v minulosti. Čo to znamená? Podľa starých receptúr, avšak s najmodernejšími technológiami je tu dnes produkovaný celý rad prémiových- svetovo oceňovaných ovocných destilátov značky Original Spišská KOSHER, ako aj samotná borovička Original Spišská Borovička KOSHER.

Tá získala od Európskej komisie v roku 2008 titul Chránené zemepisné označenie, ktoré sa považuje za známku kvality a spotrebiteľa ubezpečuje, že ingrediencie na jej výrobu pochádzajú výlučne zo spišského regiónu. Dodnes ide o jedinú slovenskú liehovinu, ktorá môže toto označenie používať.

Ďalšie články

Za borovičku vďačíme ženám!

Keď sa povie Spišská borovička, veľa Slovákov sa hrdo pobúcha po hrudi a slastne do seba obráti štamperlík. Nikomu však nenapadne zisťovať, kto za prenikavú vôňu a lahodnú chuť nášho národného nápoja vlastne môže. Možno vás prekvapíme, no úslovie o tom, že za všetkým treba hľadať ženu, platí aj v tomto prípade.

Zobraziť článok