Spišská Pálenica. Miesto, ktoré nevynechajte pri návšteve Spiša

Početné minerálne pramene, hrady opradené legendami, najstarší barokový kamenný liehovar, unikátne krátery či peniaci Dunajec. Všetkými týmito krásami sa môže pýšiť región Spiša, ktorý je považovaný za jeden z najkrajších na Slovensku. V súčasnosti však jeho návšteva dostáva úplne iný rozmer. Na jeho území, konkrétne v meste Stará Ľubovňa, stojí dnes vôbec najmodernejšia pálenica na Slovensku a jedna z najmodernejších v Európe – Spišská Pálenica. Toto miesto je výnimočné. Nielen svojim dizajnom, technológiami, ale aj históriou, ktorá stojí za jej vznikom.

Miesto, kde sa rodí prítomnosť zrodená v minulosti

Samotné mesto Stará Ľubovňa už v roku 1343 získalo výčapné právo, pričom pálenie alkoholu sa tu výraznejšie rozšírilo v 15. až 16. storočí. Pálilo sa nielen na majetkoch zemepánov, ale aj v mestskom prostredí. Len prvý záznam o výrobe borovičky pochádza z roku 1778 z mesta Spišská Belá a zápisy z tohto obdobia dokonca uvádzajú, že spišská borovička sa v tom čase vyvážala do Rakúska, Čiech či ďalších európskych krajín. Z borovičky sa v tom čase stal jeden z najvyhľadávanejších obchodných artiklov a vďaka nej sa v tom období Spiš zaradil medzi najbohatšie regióny na našom území.
Pálenie alkoholu na Spiši, tak ako ho poznáme dnes, ešte viac spopularizovala v prvej polovici 20. storočia známa liehovarnícka rodina Morgenbesserovcov, ktorá zriadila v centre Starej Ľubovne likérku. V nej vyrábala borovičku, bylinné likéry, vaječný a čokoládový koňak, rum či slivovicu. Liehovarníctvo sa tak opäť, až do komunistického znárodnenia, stalo dôležitým priemyselno-poľnohospodárskym odvetvím na Spiši. Receptúry na výrobu borovičky či ovocných destilátov už v tomto období dosahovali tú najvyššiu kvalitatívnu úroveň. A tá sa zachovala dodnes.

Unikátny proces výroby a degustácie

Pôvodným receptúram len pred pár rokmi vdýchla život práve Spišská Pálenica. V jej priestoroch sa spája prítomnosť, ktorá je zrodená v minulosti. Čo to znamená? Podľa starých receptúr, avšak s najmodernejšími technológiami je tu dnes produkovaný celý rad prémiových ovocných destilátov značky Original Spišská KOSHER, ako aj samotná borovička Original Spišská borovička KOSHER. Tá získala od Európskej komisie v roku 2008 titul Chránené zemepisné označenie, ktoré sa považuje za známku kvality a spotrebiteľa ubezpečuje, že ingrediencie na jej výrobu pochádzajú výlučne zo spišského regiónu. Dodnes ide o jedinú slovenskú liehovinu, ktorá môže toto označenie mať.

Ba navyše, tak ako sme spomenuli v úvode, Spišská Pálenica je výnimočná nielen svojimi receptúrami, avšak aj špičkovou technológiou a  dizajnom, ktoré sú unikátne pre Slovensko aj Európu. Pálenica disponuje dvoma destilačnými zariadeniami, ktoré dokážu za 24 hodín spracovať bezmála 15-tisíc litrov kvasu, čo predstavuje 1 800 – 2 400 litrov 50-percentného ovocného destilátu. Pálenica je viacstupňová, čo sa na vyššej kvalite a čistote ovocných destilátov z radu Original Spišská KOSHER. Vybrané destiláty zrejú v špeciálnych 300-litrových drevených sudoch, pričom špecifikom Spišskej Pálenice sú aj nádrže z francúzskeho dubového dreva, ktoré majú objem až 35-tisíc litrov. Obdobné vybavenie nemá žiadna pálenica v širokom okolí.

Zákutia výroby a degustácie sú dnes otvorené pre verejnosť. Po prehliadke pálenice môžete absolvovať degustáciu prémiových destilátov a borovičky v Spišskej krčme, ktorá je súčasťou pálenice. Nazdravie!

Ďalšie články

Pravá a slovenská. Spišská borovička

Tá pravá je len jedna! Spoznáte ju vďaka typickej prenikavej vôni a prirodzene lahodnej jemnej chuti s dozvukmi borievok. Spišská borovička, liehovina chránená zemepisným označením, sa pre svoje výnimočné vlastnosti, špecifickú kvalitu a povesť, ktorú možno pripísať jej prastarému pôvodu, stáva čoraz žiadanejšou – tak na domácom, ako i zahraničnom trhu. V každom jej dúšku rezonuje kus bohatej slovenskej histórie.

Zobraziť článok

Dlhá cesta k modernej pálenici

Národným jedlom Slovákov sú bryndzové halušky. Nápojom, ktorému patrí rovnaký prívlastok, zase borovička. Tento unikátny destilát má u nás stáročnú tradíciu. Jeho základ tvorí borovičkový destilát, vyrobený z plodov borievky obyčajnej. Plody borievky a aj borovička sa často objavujú v ľudovom liečiteľstve pre svoje pozitívne účinky na tráviacu sústavu. Cenené sú aj pre svoje antioxidačné a dezinfekčné pôsobenie.

Zobraziť článok