Tá pravá je len jedna! Spoznáte ju vďaka typickej prenikavej vôni a prirodzene lahodnej jemnej chuti s dozvukmi borievok. Spišská borovička, liehovina chránená zemepisným označením, sa pre svoje výnimočné vlastnosti, špecifickú kvalitu a povesť, ktorú možno pripísať jej prastarému pôvodu, stáva čoraz žiadanejšou – tak na domácom, ako i zahraničnom trhu. V každom jej dúšku rezonuje kus bohatej slovenskej histórie.
Spišská borovička je oveľa viac než len alkoholický nápoj. V historickom a národnom kontexte má nezastupiteľné miesto práve u nás, na Slovensku. Číra tekutina, ktorá postupným lúhovaním plodov alebo vetvičky borievky obyčajnej získava bledožlté sfarbenie, je skutočným slovenským objavom, a na rozdiel od valašiek či bryndze, ktoré majú pôvod v zahraničí, ho takto vníma aj celá Európa.
Už od 18. storočia sa Spiš hrdí tým, že ľuďom priniesol jedno z najväčších bohatstiev regiónu. Borovičku. Ovocie z miestnych lúk a lesov akoby samo dobrovoľne skákalo do sudov. Bol by hriech to nevyužiť. Pálenka z borievok je preto už dlhé roky prirodzene spätá so Spišom. Jej nezameniteľná aróma vyháňa ľudí z domovov a láka ich aj po práci. Jednoducho, ťažko odolať.
Spišská borovička sa na Spiši vyrába viac ako dvesto rokov. Základ tohto výnimočného produktu tvorí borovičkový destilát vyrobený z vybraných plodov borievky obyčajnej (juniperus communis), vysoko kvalitný obilný lieh a voda. Jedinečný spôsob výroby dodáva nápoju nezameniteľnú chuť, arómu a vôňu – atribúty, ktoré potvrdili aj za hranicami Slovenska.
„Borovička je Európskou úniou uznaná ako slovenský národný alkoholický nápoj a nech už by sa borievky pálili kdekoľvek inde, iba destiláty od nás sa môžu hrdo označovať týmto zemepisným označením,“ hovorí vedúca Katedry etnológie a muzeológie Univerzity Komenského, Prof. PhDr. Marta Botíková, CSc. Tá sa nebráni označiť borovičku za „medicínu”, tak, ako ju vnímali naši predkovia.
„Základom kvalitnej borovičky je borievkový destilát, ktorý je vyrobený z jej plodov. Presnú receptúru však poznajú len samotní výrobcovia. Samozrejme, tie najlacnejšie borovičky borievkový destilát ani len nevideli. Obsahujú iba ochucovadlá a podobné umeliny, zatiaľ čo tie kvalitnejšie vyslovene stoja za to,“ upozorňuje Július Forsthoffer zo Združenia výrobcov liehu a liehovín.
„Plody borievky podporujú látkovú premenu a majú antioxidačný účinok. Viažu tuk v črevách a pomáhajú pri chudnutí. Obsahujú éterický olej, cukor, pektín, organické kyseliny a horký glykozid juniperín. Cenia sa pre močopudný a dezinfekčný účinok, hlavne pri liečení neduhov, týkajúcich sa obličiek a močových ciest,“ dodáva vinár a odborník na biochémiu Ján Karkó, čím len potvrdzuje, že borovička sa k svojmu označeniu „prírodný liek“ nedostala náhodou.
Nuž, Šebastián Laur, ktorý v druhej polovici osemnásteho storočia ako prvý pálil z plodov borievky borovičku, veľmi dobre vedel, čo robí. Iste však netušil, čo jeho amatérsky pokus v kôlni na Spiši napokon spôsobí.
Spišská borovička je celá – od hrdla až po dno fľaše – jednoznačne a neodmysliteľne spätá so Spišom. Vyrába sa exkluzívne vo vymedzenom regióne Spiša a všetky starostlivo vybrané suroviny, počnúc spracovanými bobuľami borievky obyčajnej a končiac kvalitným obilným liehom, pochádzajú z tejto rázovitej slovenskej oblasti. V súčasnosti je jediným výrobcom, exportérom a autorom technickej špecifikácie Spišskej borovičky spoločnosť GAS Familia, s.r.o. so sídlom v Starej Ľubovni. Zo Spišskej borovičky sa rokmi stal síce nepísaný, zato do sŕdc patriotov natrvalo vytesaný symbol Slovenska.