Originál Spišská Borovička

Je jediná na Slovensku s chráneným zemepisným označením. Vzniká na Spiši a všetky jej zložky pochádzajú výlučne z tohto regiónu.
Môže za ňu príroda

Hlboké lesy a slnkom zaliate stráne bohaté na borievky. Ale aj krištáľovo čistá voda z horských prameňov pod majestátnymi Tatrami a objavené tradičné receptúry zo známej likérky Morgenbesserovcov, ktorá pôsobila v Starej Ľubovni do polovice 20. storočia. Kombinácia, ktorej pred vyše dvadsiatimi rokmi neodolali otec a syn Guregovci, zakladatelia spoločnosti GAS Familia, s.r.o.. Výsledkom je nápoj, z ktorého sa podlamujú kolená (a točia hlavy) aj tým najkritickejším konzumentom borovičky. Viete, ako vlastne vzniká?

Pravá borovička

„Základom borovičky sú plody borievky obyčajnej – drobné bobule modročiernej farby. Tie najprv pozbierame, očistíme, zomelieme a necháme niekoľko dní fermentovať. Potom nasleduje prvá destilácia borovičkovej zápary. Jej výsledkom je lutrová voda a borievková silica, ktorá sa ako vedľajší produkt destilácie oddelí a celý proces destilácie ešte raz zopakujeme. Finálny borovičkový destilát s koncentráciou alkoholu asi 70 percent nakoniec pridáme do nášho liehu vyrobeného z obilia dopestovaného priamo na Spiši. No a pravá spišská borovička je na svete,“ opisuje v krátkosti „alchýmiu“ výroby generálny riaditeľ Štefan Zima. Je pri tom chvályhodné, že spoločnosť GAS Familia sa stále drží pôvodnej receptúry, ktorá sa odovzdáva z generácie na generáciu.

Kolovali o nej chýry

Výroba borovičky na Spiši bola v druhej polovici 18. storočia natoľko známa za hranicami regiónu, že sa táto informácia dostala do viacerých zborníkov vydávaných v Bratislave, Viedni, Budíne, St. Petersburgu, Lipsku, Göttingene, Weimare, Pešti aj vo Varšave. Borovička zo Spiša bola vďaka svojej vysokej kvalite vyhľadávaným obchodným artiklom.

„No a prvý nateraz známy písomný záznam o výrobe borovičky na našom území pochádza         z roku 1778,“ pokračuje generálny riaditeľ. „Veď si len predstavte, v rámci celého Uhorského kráľovstva sa vyrábala len v dvoch župách v Spišskej župe a v Šopronskej župe a muži ju potom prinášali do Rakúska, Čiech aj ďalších európskych krajín.“ Treba tiež zdôrazniť, že v minulosti sa nikdy vo všeobecnosti nepísalo o borovičke z Uhorska, ale len o borovičke zo Spiša. „Jedinečnosť tohto typicky slovenského alkoholického nápoja bola potvrdená aj v rámci prístupových rokovaní Slovenskej republiky do Európskej únie. Vďaka snahe výrobcov borovičky, ale najmä vytrvalosti spoločnosti GAS Familia, s.r.o. a náročnému archívnemu výskumu, ktorý sme zabezpečovali, sa podarilo pre Slovensko v roku 2008 zapísať spišskú borovičku do zoznamu liehovín s chráneným zemepisným označením. Nateraz je spišská borovička v tomto zozname jediným zástupcom zo Slovenska v kategórii liehovín. Zápisom sa z tohto tradičného výrobku stal opäť nápoj európskeho významu,“ dodáva generálny riaditeľ.

Elixír bohatých aj chudobných

Borovička bola v minulosti pre svoje liečivé účinky, predovšetkým pri tráviacich ťažkostiach, vyhľadávaným životabudičom nielen medzi pospolitým ľudom, ale aj v šľachtických kruhoch, ba dokonca na samotnom cisárskom dvore. „My sme nadviazali na túto bohatú históriu a slávne tradície a Original Spišská Borovička dnes patrí k našim najkvalitnejším a najvýznamnejším produktom,“ zdôrazňuje generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá ročne vyprodukuje až 20 miliónov fliaš alkoholu!

Borovička nie je džin

Oba nápoje síce obsahujú borievky, avšak zásadný rozdiel je v technologickom procese a ich zložení. Základom borovičky je čistý borievkový destilát, ktorý sa zjemňuje liehom. Naopak, džin je vyrobený maceráciou nielen borievok, ale aj rôznych bylín, prípadne iných prísad v liehu          a následnou destiláciou tohto macerátu. Preto má džin síce intenzívnejšiu arómu, no menej výraznú chuť. Pri borovičke je to opačne – má plnšiu chuť a jedinečné senzorické vlastnosti. Zaujímavosťou je, že okrem tráviacich ťažkostí sa borovička odporúča aj pri problémoch            s obličkami. Samozrejme, v rozumnej miere.

Nechutí iba Slovákom

Spoločnosť GAS Familia má vo svojom portfóliu viac ako 330 produktov. Medzi najúspešnejšie a najobľúbenejšie patria kolekcie ORIGINAL SPIŠSKÁ, GORAL TRADIČNÁ, SPIŠ ORIGINAL a GORAL VODKA MASTER – kvalita týchto značiek je každoročne korunovaná mnohými oceneniami doma aj za hranicami. A možno vás prekvapí, že o pravú spišskú borovičku majú okrem Slovákov obrovský záujem napríklad Kanaďania.

Ďalšie články

Pravá a slovenská. Spišská borovička

Tá pravá je len jedna! Spoznáte ju vďaka typickej prenikavej vôni a prirodzene lahodnej jemnej chuti s dozvukmi borievok. Spišská borovička, liehovina chránená zemepisným označením, sa pre svoje výnimočné vlastnosti, špecifickú kvalitu a povesť, ktorú možno pripísať jej prastarému pôvodu, stáva čoraz žiadanejšou – tak na domácom, ako i zahraničnom trhu. V každom jej dúšku rezonuje kus bohatej slovenskej histórie.

Zobraziť článok

Pálenica so svetovými parametrami

Spoločnosť GAS Familia otvorila v Starej Ľubovni novú pálenicu. Hlavným impulzom bola snaha uchovať stáročné tradície liehovarníctva v regióne Spiš. Okrem toho chce firma reagovať na trend návratu zákazníkov ku kvalitným ovocným destilátom. O novej pálenici, ktorá je výnimočná nielen na Slovensku, ale v celej Európe, sme sa rozprávali s generálnym riaditeľom GAS Familia Ing. Štefanom Zimom, PhD.

Zobraziť článok