Kniha o liehovarníctve

Kniha približuje čitateľom štyri témy. Prvou z nich je základný prehľad o administratívnom vývoji regiónu s dôrazom na obdobie stredoveku. Druhá téma sa z vlastivedného hľadiska výberovo venuje sídlam severnej časti Spiša. Tretia téma obsahuje základný prehľad poznatkov o ovocinárstve v regióne s akcentom na okolie Starej Ľubovne a Hniezdneho. Hospodárske aktivity Spišiakov mali v minulosti širokú rezonanciu ďaleko za hranicami ich župy. Jednou z nich bolo aj liehovarníctvo. Štvrtá téma mapuje jeho vývin so zameraním na sídla severnej časti horného Spiša, predovšetkým na Starú Ľubovňu, Hniezdne a Spišskú Belú.

Ďalšie články

Za borovičku vďačíme ženám!

Keď sa povie Spišská borovička, veľa Slovákov sa hrdo pobúcha po hrudi a slastne do seba obráti štamperlík. Nikomu však nenapadne zisťovať, kto za prenikavú vôňu a lahodnú chuť nášho národného nápoja vlastne môže. Možno vás prekvapíme, no úslovie o tom, že za všetkým treba hľadať ženu, platí aj v tomto prípade.

Zobraziť článok

Dlhá cesta k modernej pálenici

Národným jedlom Slovákov sú bryndzové halušky. Nápojom, ktorému patrí rovnaký prívlastok, zase borovička. Tento unikátny destilát má u nás stáročnú tradíciu. Jeho základ tvorí borovičkový destilát, vyrobený z plodov borievky obyčajnej. Plody borievky a aj borovička sa často objavujú v ľudovom liečiteľstve pre svoje pozitívne účinky na tráviacu sústavu. Cenené sú aj pre svoje antioxidačné a dezinfekčné pôsobenie.

Zobraziť článok