História
História liehovarníctva na Spiši sa začala písať už okolo roku 1 500 pred n. l. Približne z tohto obdobia pochádza najstaršia známa destilačná nádoba, nájdená na Myšej Hôrke pri Spišskom Štvrtku. Znalosť výroby liehu doniesli v stredoveku na územie Spiša pravdepodobne mnísi. Prvé kláštory v regióne vznikali v 13. storočí. Odvtedy sa lieh vyrába nepretržite, teda už osem storočí.
Myšia Hôrka (Spišský Štvrtok)
Taberna Krempak
Právo výčapu
Drevený liehovar pod Ľubovnianskym hradom
Pálenka gorzalka
Výstavba kamenného liehovaru
Záznam o borovičke zo Spišskej Belej
Hradný liehovar sa dostáva do majetku J.F. Raisza
Hrad s liehovarom kupuje mesto Stará Ľubovňa
Hradný liehovar majetkom rodiny Zamoyských
Pohľadnica s vyobrazením skladu borovičky Arpáda Gretzmachera v Spišskej Belej spred roka 1918
Likérka v centre mesta
Výroba prerušená
Vznik spoločnosti GAS Familia
Objavenie tajomstva výnimočnej chuti
Chránené zemepisné označenie
Spišská Pálenica
Medzi najvýznamnejšie produkty Spišskej Pálenice radíme predovšetkým Original Spišskú Borovičku a taktiež sme získali certifikát kvality KOSHER pre celý produktový rad spišských ovocných destilátov vyrábaných v Spišskej Pálenici.
Kniha o liehovarníctve
Kniha približuje čitateľom štyri témy.
Prvou z nich je základný prehľad o administratívnom vývoji regiónu s dôrazom na obdobie stredoveku. Druhá téma sa z vlastivedného hľadiska výberovo venuje sídlam severnej časti Spiša. Tretia téma obsahuje základný prehľad poznatkov o ovocinárstve v regióne s akcentom na okolie Starej Ľubovne a Hniezdneho. Hospodárske aktivity Spišiakov mali v minulosti širokú rezonanciu ďaleko za hranicami ich župy. Jednou z nich bolo aj liehovarníctvo. Štvrtá téma mapuje jeho vývin so zameraním na sídla severnej časti horného Spiša, predovšetkým na Starú Ľubovňu, Hniezdne a Spišskú Belú.